آتلیه عروس
تاریخچه عکاسی در ایران
تاریخچه عکاسی در ایران
تاریخچه عکاسی در ایران
تاریخچه عکاسی در ایران
تاریخچه عکاسی در ایران

facebook   instagram   telegram

تاریخچه عکاسی در ایران

تاریخچه عکاسی در ایران

تاریخچه عکاسی در ایران به دوران ناصرالدین شاه و دوران قاجار برمی گردد. در دوران قاجار همواره پادشاهان سعی میکردند تا از طریق مبادلات فرهنگی و اقتصادی با غرب کشور را از نادانی و عقب افتادگی در بیاورند.عکاسان در آن زمان سه گروه بودند:
1.    عکاسانی که عکاسی های تحقیقاتی انجام می دهند.
2.    عکاسان بومی که برای کشفیات جدید و سرگرمی این کار را انجام می دهند.
3.    عکاسان حرفه ای که از این راه کسب درآمد میکردند.
4.    از نخستین کشورهای که برای کمک به پیشرفت عکاسی به ایران آمدند. می توان به فرانسه , ایتالیا , اتریش اشاره کرد. اولین فردی که در ایران عکس را چاب کرد ژول ریشارفرانسوی بود. که در مدرسه دارالفنون زبان فرانسه درس میداد. در آن زمان بیشترعکاسی ها از عمارت ها و کاخ ها و مکان های مهم شهر گرفته میشد. در سال های 1295 تا 1300 که سفر دوم شاه به فرنگ بوده است اطلاعات و تجربیات بیشتری درباره عکاسی پیدا کردند. به مرور زمان عکاسی در ایران بیشتر شد و دوربین های عکاسی پیشرفته تر شدند. و علاقه به عکاسی در میان مردم بیشتر شد. تا العان که عکاسی به یک شغل و یک حرفه تبدیل شده است.

ناصرالدین شاه از اولین عکاسان ایرانی بوده است. او در یادداشت هایی در رابطه با عکاسی نوشته است که می توان از این نوشته ها فهمید که او عکاسی را با روش های علمی و فنی انجام داده است. و طرز کار با دوربین های مختلف را بلد بوده است. و بیشتر از سه پایه استفاده میکرده است. از قدیمی ترین عکس ها می توان از پرتره ای که از خودش وپرتره تمام رخی که از مادرش گرفته است نام برد. در آن دوران که عکاسی پدیده نوظهور بوده است تعدادی از محصلان مستعد و با هوش برای کسب دانش عکاسی به اروپا فرستاده شده اند. اولین عکاس خانه ایرانیدر سال 1314 توسط عبدالله میزا که از درباریان بوده در بالاخانه مدرسه دارالفنون تاسیس شد. این عکاس خانه تا اوایل دوران مشروطه پا برجا بوده است.