آتلیه عروس
عکاسی خیابانی
عکاسی خیابانی
عکاسی خیابانی
عکاسی خیابانی
عکاسی خیابانی

facebook   instagram   telegram

عکاسی خیابانی


عکاسی خیابانی به عنوان پایه و اساس و بدنه ی هنر عکاسی , صحنه هایی از زندگی روزمره مردم را سوژه اصلی خود قرار می دهد. خیابان ها , مراکز خرید , پارک ها و مراکزی که مردم گرد هم می آیند. محل اصلی تهیه عکس های خبری می باشد. این نوع عکاسی شاخه ای از عکاسی مستند به شمار می آید اما در بعضی جهات با هم متفاوت هستند. از جمله این تفاوت ها این است که هدف عکاسی خیابانی به تصویر کشیدن مردم است. نه پوشش یک اتفاق خاص در واقع این نوع عکاسی آیینه ای است در برابر مردم که گاهی با شوخ طبعی پیام های اجتماعی , سیاسی را منتقل میکند. سال های 1975 تا 1980 اوج شکوفایی تاریخ عکاسی خیابانی است. عکاسان خیابانی براساس دو قانون کار می کنند عکاسی با سرعت بالا و عکاسی بدون جلب توجه برای رعایت کردن این دو قانون باید شناخت و درکی کامل از نوردهی در شرایط مختلف و دوربین داشته باشید. عکاسی خیابانی نیازمند صبر است. عکاس باید منتظر صحنه خاصی باشد. تا در فرصت مناسب صحنه را شکار کند. ما در این مقاله به سه اساس در عکاسی خیابانی اشاره میکنیم . نورسنجی سریع , انتخاب دوربین , فوکوس.
تنظیم نوردهی در کسری از ثانیه : سیستم نورسنجی اتوماتیک دوربین در دوربین های مدرن امروزی تقریبا عکاسی با نوردهی مناسب را بی عیب و نقص کرده است. اما برای گرفتن عکس های خلاقانه باید تنظیمات نوردهی دوربین را بلد باشیم تا عکس های خلاقانه ای خلق کنیم .
فوکوس : عکاسان خبری ایتاد فوکوس کردن بر روی این نقطه هستند. اینکه بتوانید در حالیکه دوربین را روی چشم خود نمی گذارید عکس بگیرید و یا بدون اینکه فوکوس کنید امر ضروری است. اما با وجود دوربین های با فوکوس اتوماتیک فوکوس کردن بر نقطه Hyperfocal  یک امر ضروری است. لنزهای قدیمی بر رویشان درجه بندی دارند که با استفاده از آن ها می توان عمق میدان عکس را کنترل کرد که درلنزهای مدرن چنین درجه بندی وجود ندارد.
انتخاب دوربین : هیچ دوربین خاص برای عکاسی خیابانی وجود ندارد و تنها داشتن امکانات عکس های خیابانی یا کلا عکس های شما را بهتر نمی کند. با این وجود دوربین های Rangefinder  کوچک و بی سر و صدا هستند با وجود اینکه دوربین ها آیینه ندارند اما از داشتن Visor برخوردار هستند. بنابراین شاید با این دوربین ها بتوانید عکس های آسانی نسبت به بقیه دوربین ها بیاندازید.