آتلیه عروس
عکاسی پرتره
عکاسی پرتره
عکاسی پرتره
عکاسی پرتره
عکاسی پرتره

facebook   instagram   telegram

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره که زیر مجموعه ای از انواع عکاسی می باشد. به عکسی که از چهره فرد ثبت میشود الحاق می شود.
عکاسی پرتره از پرطرفدارترین و مشهورترین عکس هایی است که هم عکاسان آماتور وهم عکاسان حرفه ای انجام می دهند. عکاسی پرتره حرفه ای عکسی است که عکاس پرتره با استفاده از روش های عکاسی مثل استفاده از نور , رنگ ها و ترکیب بندی ها ثبت میکند
عکاسی پرتره شامل دسته های مختلفی می باشد:
عکاسی پرتره تمام قد , تبلیغاتی , هنری مثل عکاسی پرتره دراماتیک با استفاده از نور یک پنجره یا عکاسی پرتره از پرسپکتیو پایین , پرتره های اکشن مثل عکس پرتره گرفتن از فردی در حال صخره نوردی , و غیر سکون , پرتره زیر آب و ...
یکی از انواع عکاسی پرتره , عکس با استفاده از نور پنجره می باشد. با تغییر زاویه دوربین و موقعییت سوژه در عکاسی پرتره , برای ثبت عکس پرتره با استفاده از نور پنجره می توانیم یک پنجره ساده را به یک منبع نور اصلی تبدیل کند.به عنوان مثال درنورپردازی از پهلو , هنگامیکه از سوژه عکاسی پرتره میگیریم. نور پنجره که به منبع اصلی تبدیل شده است. ترکیبی جذاب از قسمت های روشن و سایه های نرم به ما میدهد.

عکاسی با نور زیاد: وقتی مدل خود را در مقابل پنجره با نور زیاد قرار میدهیم . پس زمینه کاملا سفید می شود. توجه داشته باشیم که در این قسمت صورت در سایه قرار میگیرد. برای همین شاید لازم باشد افزایش ایزو داشته باشیم.
عکاسی پرتره ضد نور : روبه روی منبع نوری بدون نور دیگری در مقابل سوژه از او عکس میگیریم. در این عکاسی ممکن است لازم باشد. با دیاف بازی کنیم . تا عکس مناسبی به ثبت برسانیم. سوژه یا مدل در تاریکی قرار میگیرد و او را مهمتر جلوه  میدهد.
نورپردازی از روبرو : سوژه را کامل روبه روی پنجره قرار میدهیم.  در این نوع عکاسی پرتره , نور پنجره که منبع اصلی نوری ماست. تمام چین و چروک و سایه را پر میکند. باید احتیاط کنیم که نور اصلی را مسدود نکنیم.
انعکاس : در این نوع از عکاسی پرتره , مدل را به شیشه پنجره تکیه میدهیم . تا نمای منعکس شده از صورت اورا برای عکاسی پرتره در قاب دوربین داشته باشیم. در عکاسی پرتره در این عکاسی پرتره برای حرفه ای تر شدن زاویه ای را انتخاب میکنیم که پس زمینه پشت پنجره در سایه باشد.
زمینه پشت رنگی : به عنوان مثال پنجره های کنار دیوارهای رنگی وقتی از جلو از مدل عکاسی پرتره میگیریم , عکس متمایزی به ما میدهد. هرچه دیوار به پنجره نزدیکتر باشد. روشن تر می شود. بنابراین پنجره هایی که در گوشه قرار میگیرند در عکاسی پرتره بیشتر به کار می آیند.

عکاسی پرتره را عکاسان تازه کار و حرفه ای انجام می دهند. این نوع عکاسی در بین افراد فامیل , دوستان و خانواده گرفته می شود. یک عکس پرتره حرفه ایی با استفاده از نور , رنگ و ترکیب بندی عکاسی پرتره خود شامل انواع مختلفی است :
پرتره تمام قد , پرسنلی , هنری , سیاسی , تبلیغاتی و خانوادگی و ...
نکته قابل توجه برای عکاسی پرتره :
وضعیت قرار گرفتن دوربین نسبت به سوژه , لنز مورد استفاده پس زمینه , موقعیت سوژه , حالت سوژه , کادربندی , نورپردازی که نکته بسیار مهم در عکاسی پرتره می باشد. و توجه زیادی باید به آن کرد. نور را علاوه بر اینکه به سوژه میدهیم می توان به صورت قراردادن در عقب و به صورت نیم رخ برای سیاه نشان دادن  سوژه و مخفی کردن ویژگی های مدل می تواند مفید باشد. در حالت عکاسی پرتره می توان مدل را به حالت خود رها کنید یعنی از حالت ژست دادن دست بردارید. و از سوژه خود پشت هم عکاسی کنید. این حالت عکاسی برای کودکان بسیار خوب است. در عکاسی پرتره باید به اجزا صورت توجه کنید. در عکاسی پرتره توجه به صورت گرد و یا چاق , اثر سوختگی , بینی بزرگ و کوچک , فک , غبغب , چشم های غیر هم اندازه , گودی زیر چشم , گوش بزرگ , موقعیت مردان و زنان توجه بسیار کرد.