آتلیه عروس
لباس عروس
لباس عروس
لباس عروس
لباس عروس
لباس عروس

facebook   instagram   telegram

لباس عروس


لباس عروس

عروس در جشن عروسی و یا عقد خود دوست دارد همیشه زیباتراز همه به نظر برسد،  لباس عروسی در روز عروسی، برای عروس دارای اهمیت می باشد. لباس های عروسی همیشه یک رنگ نیستند. ولی رایج ترین آن ها لباس عروس سفید است. رسم پوشیدن لباس عروس سفید از دوره ملکه ویکتوریا در انگلستان آغاز شد و رواج پیدا کرد. ملکه ویکتوریا اولین فردی نبود که برای لباس عروسی خود رنگ سفید را انتخاب می‌کرد ولی اولین فرد در دوره مدرن بود. قبل از آن، رنگ و طرح لباس‌ عروس بستگی به موقعیت اجتماعی  خانواده عروس داشت و به نوعی مبدع رنگ سفید لباس عروس ملکه ویکتوریا بود.

لباس عروس

رنگ لباس عروس

 در روزگار قدیم لباس عروس به رنگ آبی بود و رنگ سفید معنای عفت و پاکی امروزی را نداشت و بیشتر نشانگر ثروت و توانگری بودو بدین جهت کمتر از لباس عروس سفید استفاده می شد.مدت طولانی است که رنگ سفید، مناسب ترین رنگ برای مدل لباس عروس انتخاب شده است. این رنگ در لباس عروس نشانگر پاکی و خلوص و عفت دخترانه است و همچنین نشانه ای از قلب سالم و دست نخورده ای است که به همسر خود تقدیم می‌کند و بدین سبب اکنون می توان گفت اکثریت عروس ها از رنگ سفید برای لباس عروس خود استفاده میکنند.

تاریخچه لباس عروس

در طول تاریخ تمامی عروس ها سعی کرده اند تا باتوجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی خود و با استفاده از گرانبهاترین و زیباترین پارچه ها لباس عروس خود را سفارش دهند تا در شب عروسی لباس عروس شیک و خاصی داشته باشند.

کیفیت و زیبایی لباس عروس کاملا مرتبط به سطح مالی و اجتماعی عروس و داماد می باشد. با بررسی تاریخ می توان گفت که باشروع جنگ جهانی اول از تجملات و گرانبها بودن بسیار زیاد لباس عروس کاسته شد و اشراف زادگان نیز در سفارش لباس عروس خود از تجمل گرایی کاستند.

نخستین بانویی که لباس عروس کوتاه را معرفی کرد خانم کوکو شانل  بود که در دهه 1920در عروسی خود لباس عروس کوتاه پوشید که این لباس عروس رنگ سفید سیمانی داشت که بسیار مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت.

در زمان جنگ جهانی دوم بسیاری از بانوان به دلیل شرایط و جوحاکم جنگ، استفاده از لباس عروس های مجلل را کنار گذاشتند و با لباس عروس ساده در عروسی خود حضور یافتند.

لباس عروس

لباس عروس

در همین زمان بود که رسم کرایه کردن لباس عروس بنیان گذاری شد زیرا با توجه به شرایط جنگ جهانی دوم و نداشتن فرصت کافی برای خرید لباس عروس دلخواه،بسیاری از عروس ها ترجیح می دادند که لباس عروس خود را از دوستان و آشنایان قرض بگیرند یا کرایه کنند، اما بلافاصله بعد از جنگ جهانی دوم باز هم لباس عروس بلند و سفید و مجلل مرسوم شد و معمولا رنگهای مورد قبول برای لباس عروس رنگ های سفید، کرم،شیری و عاجی رنگ بودند اما از دیگر رنگهای روشن نیز در لباس عروس اسفاده میشد. می توان گفت در آن سالها تنها رنگی که برای لباس عروس بسیار نامناسب بود رنگ مشکی بود.
اما در حال حاضر و در قرن جدید تمامی لباس عروس ها متناسب با شخصیت اجتماعی و فرهنگی عروس سفارش داده می شود و عروس ها از هر نوع مدل لباس عروسی که بخواهند استفاده میکنند و میتوان گفت لباس عروس دیگر طبق رسوم خاصی نیست و تنها طبق سلیقه عروس طراحی می شود.