آتلیه عروس
هلیشات
هلیشات
هلیشات
هلیشات
هلیشات

facebook   instagram   telegram

هلیشات

به مجموعه نماهای هوایی با اسم بین المللی هلیشات (هلی شات) به نمایه های تصویری که از ارتفاع گرفته میشود اطلاق میگردد. هلیشات (هلی شات) یعنی بسته به نیاز کاربر یا کارفرما از سطح تا ارتفاع مورد نیاز یا فقط در ارتفاع، عکس یا فیلم مورد نظر گرفته شود. در هلیشات نوع کار می تواند عکسبرداری هوایی یا شات های هوایی شامل فیلمبرداری و تصویربرداری هوایی باشد.بیشتر کاربرانی که به حوزه فیلمبرداری هوایی یا هلیشات  روی آورده اند و یا از قبل در حوزه هلیشات فعالیت می کرده اند بیشتر از هر نکته دیگری در هلیشات (هلی شات) پی ثبت تصاویری با حداقل لرزه و تکان و همچنین ثبت تصاویری با حرکت دادن محورهای گیمبال خود هستند. خب باید گفت که در وحله اول شاید هر تصویر هلیشات یک بیننده و مخاطب را به هیجان بیاورد اما در عمل و از نگاه فنی و تخصصی در زمینه عکاسی و فیلمبرداری شاید حتی در حد یک دانشجو این رشته  و یا علاقه مند به رشته عکاسی هم خروجی نداشته باشد.اغلب تصاویر هلیشات گرفته شده توسط شرکت های تصویربرداری هوایی فاقد رعایت اصول عکاسی و قاب شناسی و یا حتی میزانسن اصولی هستند. مشکل اینجاست که اکثرهلیشات کاران کاربران مولتی روتورها یا خلبان مدل هواپیما و وسایل کنترلی هستند و یا زمانی به این صنعت علاقه مند شده اند که متوجه کاربرد مولتی روتورها در امر فیلمبرداری هوایی شده اند و به قصد کسب درآمد در فکر تهیه وو سرمایه گذاری در این امر شده اند و هیچگونه گذشته و یا پیشینه ایی در زمینه هنر عکاسی و فیلمبرداری ندارند. بدیهی است که هنر را به مانند لوازم و تجهیزات نمیتوان براحتی خریداری کرد. متاسفانه نگاه غیر تخصصی درحوزه تصویر برداری هلیشات باعث شده است که خیلی از فرصت ها برای خلق و تولید تصاویر هوایی با استاندارد های بالا از بین رفته است و اکثر پروژه ها فقط با یک نگاه پروازی تولید شده اند و تهیه کننده و مجری پروژه به هوایی بودن تصاویر گرفته شده اکتفا کرده است و فقط مهمترین بخش در این بین هلیشات می باشد. یعنی تکنیک فیلمبرداری بصورت نگاتیو که در عین حال سخت ترین و دقیق ترین آن نیز خواهد بود. بدین صورت که سیستم تصویربردار بسته به بالگرد سرنشین دار یا رادیو کنترل با قابلیت حمل دوربینی که میتواند تصاویر را روی نگاتیو ذخیره نماید عهده دار عمل فیلمبرداری هوایی آنهم تحت نظارت مدیر فیلمبرداری و در نهایت کارگردان میباشد. (از اقسام این نوع دوربینها میتوان به ARRIFLEX 235 و  ARRIFLEX 535 و ... اشاره نمود) امروزه یکی از تصویر برداری های به روز شده تصویر برداری با هلیشات (نماهای هوایی) از عروس و داماد و مدل ها به منظور تهیه کلیپ بوده که توسط  گروه تصویربرداری روزبه که به عنوان یکی از حرفه ای ترین ها در زمینه های فیلمبرداری هوایی، تصویربرداری هوایی و عکسبرداری هوایی می باشد.از بخشهای دیگر هلیشات میتوان به تصویربرداری هوایی اشاره نمود. تکنیکی که در آن عمل گرفتن تصاویر با استفاده از دوربینهای دیجیتال مد نظر است؛ که با توجه به تغییر سیستم دوربین ها به دیجیتال در این زمانه به لحاظ کاربردی استفاده بیشتری دارند.از دیگر اقسام هلیشات که به لحاظ کاربردی سابقه بیشتری هم دارد عکسبرداری هوایی شامل عکسهای هوایی معمولی، موزاییکی و پانوراما می باشد.تکنیک انجام هلیشات با استفاده از پرنده بدون سرنشین چه در فیلمبرداری هوایی و چه در عکاسی و تصویربرداری هوایی مبتنی برچند بخش است:
- در هلیشات دوربین و قاب تصویر هیچگونه ارتعاشی را شامل نباشد.
- در هلیشات حین پرواز سیستمها و اجرای پلان شامل تکان در تصویر خواسته و یا ناخواسته نباشد.
- در هلیشات انکه حرکات دوربین شامل pan چرخش حول محور عمودی)، Tilt(چرخش حول محور عرضی و Roll چرخش حول محور طولی درست، به موقع و منظم همراه با رعایت استانداردهای تصویر باشد.
- مهمترین قسمت هلیشات اجرای درست حرکات تصویر همراه با شناخت درست قاب بوده که با رعایت نکات درست تصویر در فیلمبرداری و تصویربرداری هوایی میسر می گردد.